T-shirt 180 gsm to ok. 5,3 oz/yd² bawełny i typowa koszulka na co dzień: lekka, miękka i wygodna w ciepłe dni. T-shirt 300 gsm to ok. 8,8 oz/yd², czyli mniej więcej o dwie trzecie więcej bawełny na tej samej powierzchni. Jest gruby, układa się z konstrukcją, mniej prześwituje i jest wyraźnie cieplejszy. Żadna z tych liczb nie jest lepsza sama w sobie. Właściwa zależy od pogody i sylwetki, jakiej szukasz.
Najważniejsze fakty
- 180 gsm ≈ 5.3 oz/yd²; 300 gsm ≈ 8.8 oz/yd² (1 oz/yd² = 33.9 gsm).
- 180 gsm: lekka codzienna koszulka na upał lub wilgoć i warstwy. 300 gsm: gęstsza, cieplejsza, mniej prześwitująca, boxy.
- Na jedną koszulkę przez większość roku celuj w około 200 to 230 gsm.
- Koszulki graficzne Culture Shock Club mają około 200 gsm; Vintage Washed Tee i longsleeve Meow około 300 gsm.
Co oznacza 180 gsm i 300 gsm na T-shircie
GSM to waga w gramach jednego metra kwadratowego gotowej tkaniny. Amerykańskie blanki zwykle podają to samo w uncjach na jard kwadratowy, a jeden oz/yd² to 33,9 gsm. Stąd 180 gsm to około 5,3 oz/yd², a 300 gsm około 8,8 oz/yd². Liczba opisuje tkaninę i nie zmienia się wraz z rozmiarem. Nie mówi nic o jakości włókna, kroju ani o tym, jak długo koszulka wytrzyma. Nasz przewodnik GSM ma pełną skalę i sposób, by zważyć koszulkę w domu.
300 gsm czy 180 gsm w skrócie
| 180 gsm | 300 gsm | |
|---|---|---|
| Gramatura tkaniny | 180 gsm (5.3 oz/yd²) | 300 gsm (8.8 oz/yd²) |
| Miejsce na skali | Typowa gramatura koszulki w sklepie | Super heavyweight, blisko lekkiej bluzy |
| Dotyk | Lekki i miękki, swobodnie się rusza | Gruby i gęsty, na początku sztywniejszy |
| Układanie się | Podąża za ciałem | Trzyma pudełkowy kształt, odstaje od ciała |
| Krycie | Jasne kolory mogą prześwitywać, zwłaszcza po naciągnięciu | W jasnych kolorach prześwituje dużo mniej |
| Ciepło | Oddycha i szybciej schnie | Cieplejszy i wolniej schnie po spoceniu się |
| Najlepsza pora roku | Upał i wilgoć, warstwy | Chłodno i sucho |
Czy 180 gsm to dobry gramaż na T-shirt?
Tak. Większość poradników o tkaninach uznaje 180 gsm za standardową gramaturę sklepowej koszulki: ma dość konstrukcji, by dobrze wyglądać solo, i jest dość lekka na upał. To dobry wybór na lato, w podróż i jako warstwa pod koszulę lub kurtkę. Minusem jest krycie. Dopasowany biały T-shirt 180 gsm może prześwitywać, więc wybierz luźniejszy krój albo ciemniejszy kolor, jeśli ci na tym zależy.
Czy 300 gsm to za grubo na T-shirt?
Na wilgotne popołudnie na zewnątrz często tak. Bawełna wchłania pot i wolno schnie, a dzianina 300 gsm trzyma więcej ciepła i wilgoci niż lżejsza. W chłodne lub suche dni ta sama gęstość staje się atutem: koszulka jest konkretna, trzyma formę na ramionach i sprawdza się solo jako wierzchnia warstwa. Los Angeles Apparel opisuje swój model 1203GD o gramaturze 8,5 oz jako tak gruby, że można by go niemal nazwać swetrem, co dobrze pokazuje, gdzie leży ten gramaż.
Które znane koszulki mają ok. 180 gsm i 300 gsm
To opublikowane gramatury, gdy marka je podaje, z uncjami i gsm obok siebie, od najcięższej do najlżejszej. Wiersze Uniqlo używają szacunków oznaczonych jako takie. H&M, Shein i Temu mają po własnym typowym zakresie. Wiersze Culture Shock Club biorą wagi z naszych metek.
| T-shirt | Gramatura tkaniny | Krój (słowo marki) |
|---|---|---|
| Culture Shock Club Vintage Washed Tee | ~300 gsm (8.8 oz/yd²) | Lekko oversized |
| Longsleeve Meow Culture Shock Club (np. Meow N' Roses) | ~300 gsm (8.8 oz/yd²) | Lekko oversized |
| Los Angeles Apparel 1203GD | 8.5 oz/yd² (288 gsm) | Unisex, krój niepodany |
| AS Colour Heavy 5080 | 280 gsm (8.3 oz/yd²) | Boxy, oversized |
| Shaka Wear Max Heavyweight | 245 to 255 gsm (7.2 to 7.5 oz/yd²) | Lekko oversized |
| Uniqlo U Crew Neck T-Shirt | ~190 to 250 gsm (est.) (5.6 to 7.4 oz/yd²) | Relaxed |
| Koszulka graficzna Culture Shock Club (np. Sad Meow Tee, Remix) | ~200 gsm (5.9 oz/yd²) | Relaxed na co dzień |
| Basics H&M | ~170 to 220 gsm (est.) (5.0 to 6.5 oz/yd²) | Zależnie od oferty |
| Gildan Heavy Cotton 5000 | 5.3 oz/yd² (180 gsm) | Klasyczny |
| AS Colour Staple 5001 | 180 gsm (5.3 oz/yd²) | Regular |
| Uniqlo Supima Cotton T-Shirt | ~150 to 160 gsm (est.) (4.4 to 4.7 oz/yd²) | Zrównoważony, nie oversized |
| Basics Shein | ~140 to 160 gsm (est.) (4.1 to 4.7 oz/yd²) | Zależnie od oferty |
| Bella+Canvas 3001 | 4.2 oz/yd² (142 gsm) | Retail fit |
| Bawełniane koszulki Temu | ~110 to 150 gsm (est.) (3.2 to 4.4 oz/yd²) | Zależnie od oferty |
Gramatury pośrednie, takie jak Comfort Colors, Hanes Beefy-T i Carhartt, znajdziesz w naszym porównaniu marek koszulek heavyweight i zwykłych.
Kurczenie się, nadruk i trwałość
Cięższa dzianina nie kurczy się z założenia mniej. Dzianina bawełniana kurczy się, gdy jej oczka rozluźniają się w wodzie i schną, a wstępne pranie, kompaktowanie lub barwienie gotowych ubrań usuwa dużą część tego przed zakupem, przy każdej gramaturze. Odczucie nadruku zmienia się jednak z gramaturą. Gęsty panel 300 gsm daje dużej grafice stabilną, płaską bazę, a panel 180 gsm bardziej marszczy obraz, gdy się ruszasz. Trwałość zależy od przędzy, skrętu i szwów tak samo jak od gramatury, więc dobrze uszyta koszulka 180 gsm może przetrwać dłużej niż źle uszyta 300 gsm.
Gdzie pasują nasze koszulki 300 gsm
Koszulki Culture Shock Club są ze 100% czesanej bawełny przędzonej obrączkowo i wstępnie prane. Nasze koszulki z grafiką mają ok. 200 gsm, trochę powyżej standardu 180 gsm. Nasze rzeczy 300 gsm są w obu długościach rękawa: Vintage Washed Tee to krótki rękaw o gramaturze ok. 300 gsm, a longsleeve'y Meow takie jak Meow N' Roses i Godzilla Meow też mają ok. 300 gsm. Gramatura i długość rękawa to osobne wybory, o czym więcej w tekście Jak leży longsleeve 300gsm.

Najlepszy gramaż na T-shirt: kiedy który wygrywa
- Wybierz 180 gsm na upał lub wilgoć, długie dni na zewnątrz, podróże i jako warstwę pod inne ubrania.
- Wybierz 300 gsm na chłodne, suche dni, pudełkowy kształt odstający od ciała, jasny kolor, który ma nie prześwitywać, albo duży nadruk, który ma leżeć płasko.
- Jeśli chcesz jedną koszulkę na większość roku, szukaj pomiędzy. Ok. 200 do 230 gsm zachowuje trochę konstrukcji i nadal sprawdza się latem.
