Najważniejsze fakty
- GSM to gramy na metr kwadratowy gotowej tkaniny. Więcej GSM to więcej materiału na tej samej powierzchni, nie lepsza bawełna sama w sobie.
- Przelicznik: 1 oz/yd² = 33.9 gsm (np. 5.3 oz ≈ 180gsm; 6.1 oz ≈ 207gsm).
- Pasma gramatury w tabelach to konwencje redakcyjne, nie regulowane klasy.
- Koszulki graficzne Culture Shock Club mają około 200gsm; Vintage Washed Tee i longsleeve około 300gsm.
- Ten sam GSM może się inaczej czuć (splot, czesanie, przędzenie). Sam GSM nie przewiduje skurczu ani trwałości.
Co mierzy GSM
GSM to gramy na metr kwadratowy. Naucz się go czytać, a karty produktów łatwiej będzie porównywać. Producent waży metr kwadratowy gotowej dzianiny i podaje jej masę w gramach. Wyższe GSM oznacza więcej materiału na tej samej powierzchni. Nie oznacza lepszej bawełny ani trwalszej koszulki. Skład mówi, z czego jest materiał. GSM mówi, ile waży.
Możesz to sprawdzić w domu wagą kuchenną. Odmierz płaski fragment bez nadruku z korpusu, z dala od kołnierza, obszyć i szwów, a potem zważ go na sucho. Dla kwadratu 20 × 20 cm pomnóż wagę w gramach przez 25. Dla 30 × 30 cm pomnóż przez 11,1. Użyj jak największej próbki. Kawałek 10 × 10 cm waży tylko 2 do 3 gramy, a większość wag kuchennych nie jest na tyle dokładna. Laboratoryjne wersje tego testu to ASTM D3776 i ISO 3801, w których używa się okrągłego wykrojnika o znanej powierzchni i precyzyjnej wagi.
Uncje i gramy to ta sama miara
Amerykańskie koszulki bazowe zwykle sprzedaje się w uncjach na jard kwadratowy. Europejscy i azjatyccy producenci podają zazwyczaj GSM. Ta sama miara, inne jednostki. Jedna uncja na jard kwadratowy to 33,9 grama na metr kwadratowy. Koszulka 5,3 oz to około 180 g/m². Koszulka 6,1 oz to około 207 g/m². Koszulka 8,2 oz to około 280 g/m².
| oz/yd² | GSM |
|---|---|
| 4.0 | 136 |
| 4.5 | 153 |
| 5.3 | 180 |
| 6.0 | 203 |
| 6.1 | 207 |
| 6.5 | 220 |
| 7.0 | 237 |
| 8.0 | 271 |
| 9.0 | 305 |
| 10.0 | 339 |
To przeliczenie działa tylko dla masy na powierzchnię. Niektóre oferty podają łączną wagę gotowej koszulki, która zmienia się z rozmiarem. Część podaje uncje na jard bieżący, co zależy od szerokości beli. Jeśli przy liczbie nie ma „na jard kwadratowy” ani „na metr kwadratowy”, nie bierz jej pod uwagę przy porównaniach.
Co oznaczają przedziały gramatury
Większość tabel gramatury dzieli koszulki na przedziały. To wygodne, gdy szybko przeglądasz stronę. Ale to umowne kategorie redakcyjne, a nie regulowane klasy, więc dwie marki mogą zaliczyć tę samą koszulkę 210 g/m² do różnych grup.
| Gramatura | Jak się ją czuje | Jak leży na ciele |
|---|---|---|
| Poniżej 150 g/m² | Lekka i cienka | Blisko przylega do ciała i swobodnie się porusza |
| 150 do 180 g/m² | Typowa gramatura koszulki | Elastyczna, o umiarkowanym kryciu i strukturze |
| 180 do 220 g/m² | Solidna, średnia gramatura | Gęstsza, mniej przylega niż lżejsza dzianina |
| 220 do 260 g/m² | Gruba (heavyweight) | Układa się w szersze fałdy i lepiej trzyma kształt |
| 260 do 300 g/m² | Bardzo gruba | Gęsta, sztywniejsza, cieplejsza |
| Powyżej 300 g/m² | Gramatura specjalna | Zbliżona do lekkiej bluzy |
Koszulki, z którymi możesz porównać
Liczby lepiej przemawiają obok koszulek, które już nosiłeś(-aś). Jeśli znasz w dotyku Comfort Colors albo Beefy-T, masz już punkt odniesienia. Oto gramatury podawane przez producentów.
| Koszulka | Podana gramatura | Przybliżone GSM |
|---|---|---|
| Gildan Heavy Cotton 5000 | 5.3 oz/yd² | 180 |
| AS Colour Staple 5001 | 5.3 oz/yd², 180gsm | 180 |
| Stanley/Stella Creator 2.0 | 180gsm | 180 |
| Gildan Ultra Cotton 2000 | 6.0 oz/yd² | 203 |
| Comfort Colors 1717 | 6.1 oz/yd² | 207 |
| Hanes Beefy-T 5180 | 6.1 oz/yd² | 207 |
| Los Angeles Apparel 1801 | 6.5 oz/yd², 220gsm | 220 |
| Stanley/Stella Freestyler | 240gsm | 240 |
| AS Colour Heavy 5080 | 8.2 oz/yd², 280gsm | 280 |
Większość naszych koszulek z nadrukiem ma 200 g/m². Niektóre z krótkim rękawem są cięższe. Sprana koszulka vintage ma około 300 g/m², a longsleeve’y też mają 300 g/m². Wszystkie są ze 100% czesanej bawełny przędzonej obrączkowo. Koszulka z nadrukiem 200 g/m² wypada trochę powyżej Gildan Ultra i trochę poniżej Los Angeles Apparel 1801. Koszulka 300 g/m², z krótkim lub długim rękawem, plasuje się na poziomie AS Colour Heavy albo wyżej. Używaj tej liczby, żeby umiejscowić dzianinę na skali, a nie żeby zgadywać krój.
Dlaczego dwie koszulki o tym samym GSM leżą inaczej
GSM określa tylko masę na metr kwadratowy. O chwycie decydują splot, przygotowanie włókna i przędzenie. Dlatego dwie koszulki z tą samą metką mogą w noszeniu nie mieć ze sobą nic wspólnego.
Single jersey to jedna warstwa. Zwija się na przeciętej krawędzi i jest standardową konstrukcją koszulki. Interlock łączy dwie struktury ściągaczowe, więc obie strony wyglądają tak samo, krawędź mniej się zwija, a dzianina przy tej samej gramaturze jest bardziej zwarta. Pika ma widoczną mikrosiateczkę, która wygląda na bardziej otwartą i strukturalną, dlatego spotyka się ją w polówkach i ubraniach na ciepłe dni. Pętelka french terry ma gładką stronę zewnętrzną i pętelki w środku, dzięki czemu daje objętość i ciepło, których płaski jersey o tym samym GSM nie ma.

B. Ramseier / Wikimedia Commons
Każda czesana bawełna jest najpierw zgrzebna (gręplowana). Czesanie usuwa potem krótkie włókna i supełki (neps), a resztę układa równolegle. Cotton Incorporated wiąże ten etap z lepszą równomiernością, miękkością i wytrzymałością oraz mniejszym pyleniem. Włókno tylko zgrzebne zachowuje krótkie końcówki, więc powierzchnia jest bardziej sucha i szorstka.
Przędza obrączkowa jest mocniejsza, cieńsza i bardziej miękka. Przędzenie bezwrzecionowe (open-end, rotorowe) daje równiejszą i tańszą przędzę, ale grubszą i bardziej szorstką. Stanley/Stella dobrze to pokazuje. Ich Creator 2.0 o gramaturze 180 g/m² jest z czesanej przędzy obrączkowej kompaktowej. Cięższy Freestyler 240 g/m² to zgrzebna przędza open-end z celowo suchym chwytem. Cięższa koszulka nie jest tą bardziej miękką.
Krycie to nie liczba GSM
Prześwitywanie widać na jasnych koszulkach i żadna pojedyncza gramatura nie sprawi, że biała koszulka na pewno będzie kryjąca. Wpływ mają gęstość splotu, średnica włókna, barwnik, wykończenie, to, jak mocno dzianina rozciąga się na ciele, i kontrast ze skórą. Poradniki dostawców często nazywają 120 do 140 g/m² ryzykownymi, a gramatury od 200 g/m² w górę bezpieczniejszymi. To umowne wskazówki, a nie progi.
Obejrzyj zdjęcia klientów w dokładnie tym jasnym kolorze, który chcesz. Sprawdź, czy koszulka jest dopasowana. Rozciągnięta dzianina 180 g/m² może prześwitywać bardziej niż ciaśniejsza, lżejsza tkanina.
Co obiecuje „wstępnie skurczona”
Dzianina bawełniana może zmienić rozmiar w praniu, bo oczka rozluźniają się, gdy się zamoczą, a potem wyschną. „Wstępnie skurczona”, „wstępnie prana” i „kompaktowana” oznaczają, że zastosowano obróbkę, która to ogranicza. Nie gwarantują zerowego skurczu ani konkretnego procentu, chyba że sprzedawca poda przetestowaną wartość i użyty cykl prania.
Dla kompaktowanego bawełnianego jerseyu zwykle podaje się skurcz resztkowy rzędu 3 do 5%, a bardziej rygorystyczne programy celują poniżej 3%. Sanforyzacja to inny, licencjonowany proces, stosowany głównie przy tkaninach. Deklarowany limit to 1% dla tkanin i 5% dla Sanfor-Knit w określonym teście. Aby sprawdzić deklarację, użyj AATCC TM135 dla materiału i TM150 dla gotowej odzieży oraz ISO 6330 i ISO 5077 dla procedury prania i obliczeń. Te metody mierzą zmianę. Nie wyznaczają progu dopuszczenia do sprzedaży.
GSM nie przewiduje niczego z tych rzeczy. Koszulka 300 g/m² nie jest automatycznie stabilniejsza niż 200 g/m².
Jak gramatura współgra z nadrukiem
Dzianina leży pod farbą, więc panel ma znaczenie. Cięższa, gęsto dziana powierzchnia daje dużej grafice stabilniejszą bazę i mniej się odkształca, gdy się ruszasz. Cienka, luźna dzianina częściej marszczy się na obrazie i może sprawić, że czysty nadruk wygląda na bardziej chaotyczny, niż jest.
Liczy się też metoda druku. Plastizol z sitodruku leży na wierzchu jak warstwa i jest bardziej wyczuwalny. Farba wodna wnika we włókna i jest bardziej miękka. Druk bezpośredni (DTG) wymaga chłonnej, gładkiej powierzchni bawełny, dlatego drukarnie proszą o czesaną bawełnę przędzoną obrączkowo zamiast włochatej dzianiny zgrzebnej. Odstające włókna rozmywają drobne detale. DTF sprawdza się prawie na wszystkim, ale zostaje bardziej na powierzchni, więc duże jednolite pola mogą być sztywne. Na koszulkach barwionych w sztuce lub spranych najpierw przetestuj migrację barwnika.

Czy cięższa znaczy trwalsza?
Sama gramatura na to nie odpowie. Trwałość zależy od wytrzymałości i równomierności włókna, skrętu, gęstości splotu i wykończenia. Wyższy skręt zwiększa wytrzymałość i odporność na ścieranie, ale też usztywnia włókno. Luźna konstrukcja, niski skręt i krótkie włókna sprzyjają mechaceniu. Ciaśniejsze oczka zwykle lepiej mu się opierają. Rozciągnięty kołnierz to kwestia ściągacza i jego elastycznego włókna, a nie gramatury korpusu.
Cięższa dzianina kosztuje więcej, bo jest w niej więcej włókna, a dzianiny podwójne zużywają więcej materiału niż single jersey. Dobrze uszyta koszulka 180 g/m² może i tak przetrwać dłużej niż źle uszyta 300 g/m². Kupuj konstrukcję, a nie robiącą wrażenie liczbę na metce.
Jak wybrać gramaturę
Wybieraj według tego, jak bardzo chcesz czuć materiał i gdzie będziesz go nosić. Poniżej 180 g/m² to lekka dzianina, która układa się blisko ciała i lepiej znosi upał. Zakres 180 do 220 g/m² daje więcej krycia i struktury, a koszulka wciąż porusza się jak koszulka. Powyżej 260 g/m² dostajesz gęstość, strukturę i ciepło. To terytorium streetwearu heavyweight, a w wilgotnym powietrzu robi się w nim lepko.
Bawełna chłonie pot i wolno schnie. W wilgotnym upale wybierz najlżejszą sensowną gramaturę i krój, który nieco odstaje od skóry. W chłodną, suchą pogodę to właśnie gęstszy chwyt sprawia, że gruba koszulka jest przyjemna.

Większość naszych koszulek z nadrukiem z krótkim rękawem robimy w 200 g/m², żeby panel utrzymał nadruk na piersi, a koszulka nadal sprawdzała się latem. Około 300 g/m² używamy, gdy chcemy gęstszej bawełny: w longsleeve’ach i w grubych koszulkach z krótkim rękawem, takich jak Sprana koszulka vintage. Longsleeve nie musi być cięższy. Krótki rękaw nie musi zostać przy 200. Każda koszulka dostała gramaturę, która pasowała do tego, jak chcieliśmy, żeby leżała.
O praniu, spraniu vintage i wstępnym praniu przeczytasz w tekście Sprana bawełna po jednym lecie. Ten wpis dotyczy liczby na metce i tego, co może Ci powiedzieć.
