En T-shirt på 180 gsm har cirka 5,3 oz/yd² bomull och är den typiska vardagströjan: lätt, mjuk och skön i varmt väder. En T-shirt på 300 gsm har cirka 8,8 oz/yd², ungefär två tredjedelar mer bomull på samma yta. Den känns tjock, faller med stomme, stänger ute mer ljus och är märkbart varmare. Ingen av siffrorna är bättre i sig. Rätt val beror på vädret och vilken siluett du vill ha.
Viktiga fakta
- 180 gsm ≈ 5.3 oz/yd²; 300 gsm ≈ 8.8 oz/yd² (1 oz/yd² = 33.9 gsm).
- 180 gsm: lätt vardagstee för varmt eller fuktigt väder och lager. 300 gsm: tätare, varmare, mer opak, boxy.
- För en tröja större delen av året: runt 200 to 230 gsm.
- Culture Shock Club graphic tees ligger runt 200 gsm; Vintage Washed Tee och Meow long sleeves runt 300 gsm.
Vad 180 gsm och 300 gsm betyder på en T-shirt
GSM är vikten i gram av en kvadratmeter färdig tyg. Amerikanska blanks anger oftast samma sak i uns per kvadratyard, och ett oz/yd² motsvarar 33,9 gsm. Då blir 180 gsm ungefär 5,3 oz/yd² och 300 gsm ungefär 8,8 oz/yd². Siffran beskriver tyget och är densamma oavsett storlek. Den säger inget om fiberkvalitet, passform eller hur länge tröjan håller. Vår GSM-guide har hela skalan och hur du väger en tröja hemma.
300 gsm eller 180 gsm i korthet
| 180 gsm | 300 gsm | |
|---|---|---|
| Tygvikt | 180 gsm (5.3 oz/yd²) | 300 gsm (8.8 oz/yd²) |
| Plats på skalan | Typisk vikt för en T-shirt i butik | Super heavyweight, nära en lätt sweatshirt |
| Känsla | Lätt och mjuk, rör sig lätt | Tjock och tät, fastare som ny |
| Fall | Följer kroppen | Håller en boxig form, en bit från kroppen |
| Täckning | Ljusa färger kan synas igenom, särskilt när tyget sträcks | Syns mycket mindre igenom i ljusa färger |
| Värme | Andas och torkar snabbare | Varmare och torkar långsammare efter svett |
| Bästa säsong | Varmt och fuktigt väder, lager-på-lager | Svalt och torrt väder |
Är 180 gsm bra för en T-shirt?
Ja. De flesta tygguider kallar 180 gsm standardvikten för en T-shirt i butik, med tillräckligt stomme för att funka som tröja på egen hand och lätt nog för en het dag. Det är rätt val för sommaren, för resor och som lager under en skjorta eller jacka. Nackdelen är täckningen. En tajt vit T-shirt på 180 gsm kan visa hud, så välj en lösare passform eller en mörkare färg om det spelar roll för dig.
Är 300 gsm för tjockt för en T-shirt?
För en kvav eftermiddag ute är det ofta det. Bomull suger upp svett och torkar långsamt, och en trikå på 300 gsm håller mer av både värme och fukt än en lättare. I svalt eller torrt väder blir samma täthet själva poängen: tröjan känns rejäl, håller formen över axlarna och funkar som ytterlager på egen hand. Los Angeles Apparel beskriver sin 1203GD på 8,5 oz som så tjock att den nästan kunde kallas tröja, vilket ger en bra bild av var den här vikten ligger.
Vilka kända T-shirts ligger nära 180 gsm och 300 gsm
Det här är publicerade tygvikter där märket anger dem, med uns och gsm sida vid sida, sorterade tyngst till lättast. Uniqlo-raderna använder uppskattningar märkta som sådana. H&M, Shein och Temu får var sitt typiska spann. Culture Shock Club-raderna använder våra hangtag-vikter.
| T-shirt | Tygvikt | Passform (märkets ord) |
|---|---|---|
| Culture Shock Club Vintage Washed Tee | ~300 gsm (8.8 oz/yd²) | Lätt oversized |
| Culture Shock Club Meow long sleeve (t.ex. Meow N' Roses) | ~300 gsm (8.8 oz/yd²) | Lätt oversized |
| Los Angeles Apparel 1203GD | 8.5 oz/yd² (288 gsm) | Unisex, passform ej angiven |
| AS Colour Heavy 5080 | 280 gsm (8.3 oz/yd²) | Boxy, oversized |
| Shaka Wear Max Heavyweight | 245 to 255 gsm (7.2 to 7.5 oz/yd²) | Lätt oversized |
| Uniqlo U Crew Neck T-Shirt | ~190 to 250 gsm (est.) (5.6 to 7.4 oz/yd²) | Relaxed |
| Culture Shock Club graphic tee (t.ex. Sad Meow Tee, Remix) | ~200 gsm (5.9 oz/yd²) | Relaxed till vardags |
| H&M Basics | ~170 to 220 gsm (est.) (5.0 to 6.5 oz/yd²) | Beroende på annons |
| Gildan Heavy Cotton 5000 | 5.3 oz/yd² (180 gsm) | Classic |
| AS Colour Staple 5001 | 180 gsm (5.3 oz/yd²) | Regular |
| Uniqlo Supima Cotton T-Shirt | ~150 to 160 gsm (est.) (4.4 to 4.7 oz/yd²) | Balanserad, inte oversized |
| Shein basics | ~140 to 160 gsm (est.) (4.1 to 4.7 oz/yd²) | Beroende på annons |
| Bella+Canvas 3001 | 4.2 oz/yd² (142 gsm) | Retail fit |
| Temu bomullstees | ~110 to 150 gsm (est.) (3.2 to 4.4 oz/yd²) | Beroende på annons |
För vikterna däremellan, som Comfort Colors, Hanes Beefy-T och Carhartt, se vår märkesjämförelse mellan heavyweight-tee och vanlig T-shirt.
Krympning, tryck och hållbarhet
Ett tyngre tyg krymper inte automatiskt mindre. Bomullstrikå krymper när maskorna slappnar av i vatten och torkar, och förtvätt, kompaktering eller plaggfärgning tar bort mycket av det innan du köper, oavsett vikt. Tryckkänslan ändras däremot med vikten. En tät panel på 300 gsm ger ett stort tryck en stabil, platt bas, medan en panel på 180 gsm veckar sig mer genom motivet när du rör dig. Hållbarheten beror lika mycket på garn, tvinning och sömmar som på vikt, så en välgjord T-shirt på 180 gsm kan hålla längre än en dåligt gjord på 300 gsm.
Var våra tröjor på 300 gsm passar in
Tröjor från Culture Shock Club är i 100 % kammad, ringspunnen bomull och förtvättade. Våra grafiska T-shirts ligger runt 200 gsm, lite över standarden på 180 gsm. Våra plagg på 300 gsm finns i båda ärmlängderna: Vintage Washed Tee är en kortärmad tröja på cirka 300 gsm, och Meow-tröjor med långa ärmar som Meow N' Roses och Godzilla Meow ligger också runt 300 gsm. Vikt och ärmlängd är separata val, vilket Så sitter en långärmad tröja på 300gsm går igenom mer i detalj.

Bästa gsm för en T-shirt: när varje vikt vinner
- Välj 180 gsm för varmt eller fuktigt väder, långa dagar ute, resor och som lager under andra plagg.
- Välj 300 gsm för svala, torra dagar, en boxig form som står ut från kroppen, en ljus färg som ska förbli ogenomskinlig eller ett stort tryck som ska ligga platt.
- Vill du ha en tröja för större delen av året, sikta mittemellan. Runt 200 till 230 gsm behåller den lite stomme och funkar ändå på sommaren.
