Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο
Σχέδιο με κηρομπογιά χεριού που τσιμπάει βαμβακερό ύφασμα tee σε κρεμ χαρτί
16 Μαρτίου 2026
9 λεπτά ανάγνωσης

Πώς είναι στην αίσθηση ένα μπλουζάκι από 100% βαμβάκι σε διαφορετικά βάρη GSM;

Το GSM είναι γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο. Μάθετε να το διαβάζετε και οι σελίδες προϊόντων συγκρίνονται πιο εύκολα. Το εργοστάσιο ζυγίζει ένα τετραγωνικό μέτρο έτοιμου υφάσματος και δηλώνει τη μάζα σε γραμμάρια. Περισσότερο GSM σημαίνει περισσότερο υλικό στην ίδια επιφάνεια. Δεν σημαίνει καλύτερο βαμβάκι ούτε πιο ανθεκτικό μπλουζάκι. Η σύνθεση δηλώνει το υλικό. Το GSM δηλώνει τη μάζα.

Συχνές ερωτήσεις

What does a 100% cotton graphic tee feel like?
Do all 100% cotton tees feel the same?
Is 100% cotton soft or stiff?
Do washed cotton tees feel different?
How should you wash a 100% cotton graphic tee?

Βασικά στοιχεία

  • Το GSM είναι γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο τελειωμένου υφάσματος. Περισσότερο GSM σημαίνει περισσότερο υλικό στην ίδια επιφάνεια, όχι καλύτερο βαμβάκι από μόνο του.
  • Μετατροπή: 1 oz/yd² = 33.9 gsm (π.χ. 5.3 oz ≈ 180gsm; 6.1 oz ≈ 207gsm).
  • Οι ζώνες βάρους στους πίνακες είναι συντακτικές συμβάσεις, όχι ρυθμιζόμενοι βαθμοί.
  • Τα graphic tee Culture Shock Club κάθονται γύρω στα 200gsm· Vintage Washed Tee και μακρυμάνικα περίπου 300gsm.
  • Το ίδιο GSM μπορεί να νιώθει διαφορετικά (πλέξη, χτένισμα, κλώση). Μόνο το GSM δεν προβλέπει μάζεμα ή αντοχή.

Τι μετράει το GSM

Το GSM είναι γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο. Μάθετε να το διαβάζετε και οι σελίδες προϊόντων συγκρίνονται πιο εύκολα. Το εργοστάσιο ζυγίζει ένα τετραγωνικό μέτρο έτοιμου υφάσματος και δηλώνει τη μάζα σε γραμμάρια. Περισσότερο GSM σημαίνει περισσότερο υλικό στην ίδια επιφάνεια. Δεν σημαίνει καλύτερο βαμβάκι ούτε πιο ανθεκτικό μπλουζάκι. Η σύνθεση δηλώνει το υλικό. Το GSM δηλώνει τη μάζα.

Μπορείτε να το ελέγξετε στο σπίτι με μια ζυγαριά κουζίνας. Μετρήστε ένα επίπεδο, αστάμπωτο κομμάτι του κορμού, μακριά από γιακά, στρίφωμα και ραφές, και ζυγίστε το στεγνό. Για τετράγωνο 20 × 20 εκ., πολλαπλασιάστε το βάρος σε γραμμάρια επί 25. Για 30 × 30 εκ., πολλαπλασιάστε επί 11,1. Χρησιμοποιήστε όσο μεγαλύτερο δείγμα μπορείτε. Ένα κομμάτι 10 × 10 εκ. ζυγίζει μόνο 2 ή 3 γραμμάρια, και οι περισσότερες ζυγαριές κουζίνας δεν έχουν τέτοια ακρίβεια. Οι εργαστηριακές εκδοχές του τεστ είναι τα ASTM D3776 και ISO 3801, που χρησιμοποιούν στρογγυλό κόφτη γνωστής επιφάνειας και ζυγό ακριβείας.

Ουγγιές και γραμμάρια είναι η ίδια μέτρηση

Τα αμερικανικά blank μπλουζάκια πωλούνται συνήθως σε ουγγιές ανά τετραγωνική γιάρδα. Τα ευρωπαϊκά και ασιατικά εργοστάσια δηλώνουν συνήθως GSM. Ίδια μέτρηση, διαφορετικές μονάδες. Μία ουγγιά ανά τετραγωνική γιάρδα ισούται με 33,9 γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο. Ένα μπλουζάκι 5,3 oz είναι περίπου 180 g/m². Ένα 6,1 oz είναι περίπου 207 g/m². Ένα 8,2 oz είναι περίπου 280 g/m².

oz/yd²GSM
4.0136
4.5153
5.3180
6.0203
6.1207
6.5220
7.0237
8.0271
9.0305
10.0339

Η μετατροπή αυτή ισχύει μόνο για βάρος ανά επιφάνεια. Ορισμένες καταχωρίσεις δηλώνουν το συνολικό βάρος του έτοιμου μπλουζακιού, που αλλάζει με το μέγεθος. Κάποιες δηλώνουν ουγγιές ανά γραμμική γιάρδα, που εξαρτάται από το πλάτος του ρολού. Αν ο αριθμός δεν γράφει «ανά τετραγωνική γιάρδα» ή «ανά τετραγωνικό μέτρο», μην τον χρησιμοποιείτε για συγκρίσεις.

Τι σημαίνουν οι κατηγορίες βάρους

Οι περισσότεροι πίνακες βάρους υφάσματος χωρίζουν τα μπλουζάκια σε κατηγορίες. Βολικό όταν ρίχνετε μια γρήγορη ματιά σε μια σελίδα. Είναι όμως συμβάσεις, όχι ρυθμισμένες κατηγορίες, οπότε δύο μάρκες μπορεί να βάλουν το ίδιο μπλουζάκι των 210 g/m² σε διαφορετική ομάδα.

Βάρος υφάσματοςΠώς αισθάνεταιΠώς συμπεριφέρεται στο σώμα
Κάτω από 150 g/m²Ελαφρύ και λεπτόΑκολουθεί το σώμα από κοντά και κινείται εύκολα
150 έως 180 g/m²Συνηθισμένο βάρος μπλουζακιούΕύκαμπτο, με μέτρια αδιαφάνεια και δομή
180 έως 220 g/m²Γερό μεσαίο βάροςΠιο πυκνό, κολλάει λιγότερο από ελαφρύτερο ύφασμα
220 έως 260 g/m²Βαρύ (heavyweight)Σχηματίζει πιο φαρδιές πτυχώσεις και πιο καθαρό σχήμα
260 έως 300 g/m²Πολύ βαρύΠυκνό, με δομή, πιο ζεστό
Πάνω από 300 g/m²Ειδικό βάροςΠλησιάζει ένα ελαφρύ φούτερ

Μπλουζάκια για σύγκριση

Οι αριθμοί λένε περισσότερα δίπλα σε blank μπλουζάκια που έχετε ήδη φορέσει. Αν ξέρετε στην αφή ένα Comfort Colors ή ένα Beefy-T, έχετε ήδη σημείο αναφοράς. Αυτά είναι τα βάρη που δηλώνουν οι κατασκευαστές.

ΜπλουζάκιΔηλωμένο βάροςΚατά προσέγγιση GSM
Gildan Heavy Cotton 50005.3 oz/yd²180
AS Colour Staple 50015.3 oz/yd², 180gsm180
Stanley/Stella Creator 2.0180gsm180
Gildan Ultra Cotton 20006.0 oz/yd²203
Comfort Colors 17176.1 oz/yd²207
Hanes Beefy-T 51806.1 oz/yd²207
Los Angeles Apparel 18016.5 oz/yd², 220gsm220
Stanley/Stella Freestyler240gsm240
AS Colour Heavy 50808.2 oz/yd², 280gsm280

Τα περισσότερα graphic μπλουζάκια μας είναι 200 g/m². Κάποια κοντομάνικα είναι βαρύτερα. Το Πλυμένο vintage μπλουζάκι είναι περίπου 300 g/m², και τα μακρυμάνικα είναι επίσης 300 g/m². Όλα είναι από 100% χτενισμένο βαμβάκι κλωσμένο με δακτύλιο (ring-spun). Ένα graphic μπλουζάκι 200 g/m² βρίσκεται λίγο πάνω από ένα Gildan Ultra και λίγο κάτω από ένα Los Angeles Apparel 1801. Ένα μπλουζάκι 300 g/m², κοντομάνικο ή μακρυμάνικο, είναι στο επίπεδο ενός AS Colour Heavy ή και πάνω. Χρησιμοποιήστε τον αριθμό για να τοποθετήσετε το ύφασμα στην κλίμακα, όχι για να μαντέψετε τη γραμμή.

Γιατί δύο μπλουζάκια με το ίδιο GSM αισθάνονται διαφορετικά

Το GSM ορίζει μόνο τη μάζα ανά τετραγωνικό μέτρο. Την αίσθηση την καθορίζουν η πλέξη, η προετοιμασία της ίνας και η κλώση. Γι’ αυτό δύο μπλουζάκια με την ίδια ετικέτα μπορεί να μη μοιάζουν καθόλου όταν τα φοράτε.

Το single jersey είναι ένα στρώμα. Τυλίγεται στην κομμένη άκρη και είναι η βασική κατασκευή ενός μπλουζακιού. Το interlock ενώνει δύο δομές ριμπ, έτσι οι δύο όψεις μοιάζουν ίδιες, η άκρη τυλίγεται λιγότερο και το ύφασμα είναι πιο σφιχτό στο ίδιο βάρος. Το πικέ έχει ορατό μικρο-δίχτυ που δείχνει πιο ανοιχτό και δομημένο, γι’ αυτό το βλέπουμε σε πόλο και καλοκαιρινά ρούχα. Το french terry έχει λεία εξωτερική όψη και θηλιές στο εσωτερικό, οπότε έχει όγκο και ζεστασιά που ένα επίπεδο jersey με το ίδιο GSM δεν έχει.

Κοντινό πλάνο βαμβακερής πλέξης interlock

B. Ramseier / Wikimedia Commons

Όλο το χτενισμένο βαμβάκι λαναρίζεται πρώτα. Στη συνέχεια το χτένισμα αφαιρεί τις κοντές ίνες και τους κόμπους (neps) και ευθυγραμμίζει τις υπόλοιπες. Η Cotton Incorporated συνδέει αυτό το βήμα με καλύτερη ομοιομορφία, απαλότητα και αντοχή και λιγότερο χνούδι. Η ίνα που έχει μόνο λαναριστεί κρατά αυτές τις κοντές άκρες, οπότε η επιφάνεια είναι πιο στεγνή και πιο τραχιά.

Το νήμα ring-spun είναι πιο ανθεκτικό, πιο λεπτό και πιο απαλό. Η κλώση open-end ή με ρότορα είναι πιο ομοιόμορφη και φθηνότερη, αλλά πιο χοντρή και πιο τραχιά. Η Stanley/Stella το δείχνει ξεκάθαρα. Το Creator 2.0 των 180 g/m² είναι από χτενισμένο compact ring-spun νήμα. Το βαρύτερο Freestyler των 240 g/m² είναι open-end λαναριστό, με σκόπιμα στεγνή αίσθηση. Το βαρύτερο μπλουζάκι δεν είναι το πιο απαλό.

Η αδιαφάνεια δεν είναι αριθμός GSM

Το «διάφανο» είναι αυτό που προσέχει ο κόσμος στα ανοιχτόχρωμα μπλουζάκια, και κανένα βάρος από μόνο του δεν κάνει ένα λευκό μπλουζάκι σίγουρα αδιαφανές. Η πυκνότητα της πλέξης, η διάμετρος της ίνας, η βαφή, το φινίρισμα, πόσο τεντώνει το ύφασμα πάνω σας και η αντίθεση με το δέρμα σας επηρεάζουν το αποτέλεσμα. Οι οδηγοί των προμηθευτών συχνά θεωρούν ριψοκίνδυνα τα 120 έως 140 g/m² και πιο ασφαλή τα 200 g/m² και πάνω. Είναι συμβάσεις, όχι όρια.

Κοιτάξτε φωτογραφίες πελατών στο ακριβές ανοιχτό χρώμα που θέλετε. Ελέγξτε αν το μπλουζάκι είναι εφαρμοστό. Μια τεντωμένη πλέξη 180 g/m² μπορεί να δείχνει περισσότερο από ένα πιο σφιχτό ύφασμα που ζυγίζει λιγότερο.

Τι υπόσχεται το «προσυρρικνωμένο»

Το βαμβακερό πλεκτό μπορεί να αλλάξει μέγεθος στο πλύσιμο, γιατί οι θηλιές χαλαρώνουν όταν βραχούν και μετά στεγνώσουν. Τα «προσυρρικνωμένο», «προπλυμένο» και «compacted» σημαίνουν ότι έγινε επεξεργασία για να περιοριστεί αυτό. Δεν εγγυώνται μηδενική συρρίκνωση ούτε υποδηλώνουν ποσοστό, εκτός αν ο πωλητής δημοσιεύει μια δοκιμασμένη τιμή και τον κύκλο πλύσης που χρησιμοποιήθηκε.

Για το compacted βαμβακερό jersey αναφέρεται συνήθως υπολειπόμενη συρρίκνωση περίπου 3 έως 5%, ενώ τα αυστηρότερα προγράμματα στοχεύουν κάτω από 3%. Το Sanforized είναι μια διαφορετική, αδειοδοτημένη διαδικασία που χρησιμοποιείται κυρίως σε υφαντά. Το δηλωμένο όριο είναι 1% για τα υφαντά και 5% για το Sanfor-Knit σε συγκεκριμένο τεστ. Για να ελέγξετε έναν ισχυρισμό, χρησιμοποιήστε το AATCC TM135 για το ύφασμα και το TM150 για έτοιμα ρούχα, με τα ISO 6330 και ISO 5077 για τη διαδικασία πλύσης και τον υπολογισμό. Οι μέθοδοι αυτές μετρούν τη μεταβολή. Δεν ορίζουν όριο αποδοχής για τη λιανική.

Το GSM δεν προβλέπει τίποτα από αυτά. Ένα μπλουζάκι 300 g/m² δεν είναι αυτόματα πιο σταθερό από ένα των 200 g/m².

Πώς το βάρος επηρεάζει το τύπωμα

Το ύφασμα βρίσκεται κάτω από το μελάνι, άρα το πάνελ μετράει. Μια βαρύτερη, σφιχτοπλεγμένη επιφάνεια δίνει σε ένα μεγάλο σχέδιο πιο σταθερή βάση και παραμορφώνεται λιγότερο όταν κινείστε. Ένα λεπτό, ανοιχτό ύφασμα διπλώνει πιο συχνά πάνω στην εικόνα και μπορεί να κάνει ένα καθαρό τύπωμα να δείχνει πιο φορτωμένο απ’ ό,τι είναι.

Μετράει και η μέθοδος εκτύπωσης. Το μεταξοτυπημένο plastisol κάθεται από πάνω σαν φιλμ και γίνεται πιο αισθητό. Το μελάνι νερού απορροφάται από τις ίνες και είναι πιο απαλό. Η άμεση εκτύπωση (DTG) θέλει απορροφητική, λεία βαμβακερή επιφάνεια, γι’ αυτό οι τυπογράφοι ζητούν χτενισμένο ring-spun βαμβάκι αντί για χνουδωτό λαναριστό πλεκτό. Οι ίνες που προεξέχουν θολώνουν τις λεπτές λεπτομέρειες. Το DTF δουλεύει σχεδόν σε όλα, αλλά μένει περισσότερο στην επιφάνεια, οπότε μεγάλες συμπαγείς περιοχές μπορεί να είναι άκαμπτες. Σε βαμμένα σε ρούχο ή πλυμένα blank μπλουζάκια, ελέγξτε πρώτα για μετανάστευση βαφής.

Sad Meow Tee

Το βαρύτερο κρατάει περισσότερο;

Μόνο το βάρος δεν το απαντά αυτό. Η αντοχή εξαρτάται από τη δύναμη και την ομοιομορφία της ίνας, τη στρίψη, την πυκνότητα της πλέξης και το φινίρισμα. Η μεγαλύτερη στρίψη αυξάνει την αντοχή και την αντίσταση στην τριβή, αλλά κάνει και την ίνα πιο σκληρή. Η χαλαρή κατασκευή, η χαμηλή στρίψη και οι κοντές ίνες ευνοούν τα χνούδια (pilling). Οι πιο σφιχτές θηλιές γενικά αντέχουν καλύτερα. Το άνοιγμα του γιακά οφείλεται στο ριμπ και στην ελαστική του ίνα, όχι στο βάρος του υφάσματος του κορμού.

Το βαρύτερο ύφασμα κοστίζει περισσότερο επειδή έχει περισσότερη ίνα, και τα διπλά πλεκτά χρησιμοποιούν περισσότερο υλικό από το single jersey. Ένα καλοφτιαγμένο μπλουζάκι 180 g/m² μπορεί να κρατήσει περισσότερο από ένα κακοφτιαγμένο των 300 g/m². Αγοράστε την κατασκευή, όχι τον εντυπωσιακό αριθμό της ετικέτας.

Επιλογή βάρους

Διαλέξτε με βάση πόσο ύφασμα θέλετε να νιώθετε και πού θα το φοράτε. Κάτω από 180 g/m² ταιριάζει σε ελαφρύ ύφασμα που πέφτει κοντά στο σώμα και αντέχει καλύτερα τη ζέστη. Το εύρος 180 έως 220 g/m² δίνει περισσότερη αδιαφάνεια και δομή, ενώ κινείται ακόμη σαν μπλουζάκι. Πάνω από 260 g/m² παίρνετε πυκνότητα, δομή και ζεστασιά. Αυτό είναι έδαφος heavyweight streetwear, και με υγρασία γίνεται κολλώδες.

Το βαμβάκι απορροφά τον ιδρώτα και στεγνώνει αργά. Σε υγρή ζέστη, προτιμήστε το ελαφρύτερο βάρος που σας κάνει και κόψιμο που στέκεται λίγο μακριά από το δέρμα. Σε δροσερό, ξηρό καιρό, αυτή η πιο πυκνή αίσθηση είναι ακριβώς αυτό που κάνει ένα βαρύ μπλουζάκι ευχάριστο.

Godzilla Meow Long Sleeve

Τα περισσότερα κοντομάνικα graphic μπλουζάκια μας τα φτιάχνουμε στα 200 g/m², ώστε το πάνελ να κρατά ένα τύπωμα στο στήθος και να φοριέται και το καλοκαίρι. Χρησιμοποιούμε περίπου 300 g/m² όταν θέλουμε πιο πυκνό βαμβάκι, στα μακρυμάνικα και σε βαριά κοντομάνικα όπως το Πλυμένο vintage μπλουζάκι. Ένα μακρυμάνικο δεν χρειάζεται να είναι βαρύτερο. Ένα κοντομάνικο δεν χρειάζεται να μείνει στα 200. Κάθε μπλουζάκι πήρε το βάρος που ταίριαζε με το πώς θέλαμε να κάθεται.

Για το κομμάτι του πλυσίματος, vintage wash και προπλύσιμο, δείτε το Πλυμένο βαμβάκι μετά από ένα καλοκαίρι. Αυτό το άρθρο αφορά τον αριθμό της ετικέτας και τι μπορεί να σας πει.

Θες περισσότερα;

Εξερεύνησε περισσότερα άρθρα από το αρχείο μας